Yli satavuotiaassa omakotitalossa oli jo tehokas ilmalämpöpumppu, mutta valtaviin tiloihin kaivattiin lisälämmitystä. Ratkaisu löytyi uuden sukupolven ilmalämpöpumpusta.
Valkeakoskella sijaitsevassa vuonna 1912 rakennetussa maatilan päärakennuksessa on kaksi kerrosta ja noin 160 neliötä. Vuosien varrella taloa on remontoitu ja nykyisten asukkaiden aikana suurten tilojen lämmitys on hoitunut puulla ja sähköpattereilla sekä niiden rinnalla toimivalla Mitsubishi Electric RW -ilmalämpöpumpulla.
Asukkaat kuitenkin huomasivat, ettei lämpöä riittänyt tarpeeksi koko rakennukseen – toiselle puolelle taloa kaivattiin lisää lämpöä. Siispä asukkaat päättivät hankkia uuden ilmalämpöpumpun lisälämmitystä tuomaan.
Kun asukkaat alkoivat etsimään uutta ilmalämpöpumppua, yksi asia oli heti selvää: he haluaisivat tutun ja luotettavan Mitsubishi Electric -ilmalämpöpumpun. He olivat olleet erittäin tyytyväisiä Mitsubishi Electricin RW-ilmalämpöpumpun toimintaan ja luottivat merkin pumppuihin.
Meillä on ollut kaikki pumput Mitsubishi Electricin laitteita. Ne ovat toimineet hyvin ja luotettavasti, joten valinta oli helppo.
Uuden sukupolven RZ-ilmalämpöpumppu
Uudeksi ilmalämpöpumpuksi valikoitui Mitsubishi Electricin uutuus: RZ35-ilmalämpöpumppu. Asukkaat halusivat juuri huippu-uutuuden sen erinomaisen suorituskyvyn vuoksi.
RZ tuottaa tasaista ja tehokasta lämpöä jopa -35 °C pakkasessa, joten se on toimiva ratkaisu suuriin tiloihin. RZ-mallisarja on ensimmäinen Mitsubishi Electricin ilmalämpöpumppu, jossa hyödynnetään uutta R290-kylmäainetta. Se lämmittää tehokkaasti, hiljaisesti ja ympäristöystävällisesti.

Asennus sujui suunnitelmien mukaan
Uuden Mitsubishi Electric RZ -ilmalämpöpumpun asennuksen toteutti Scanofficen jälleenmyyjä TMI Hannu Paranko, joka oli myös asiakkaalle entuudestaan tuttu ja luotettavaksi todettu asentaja.
Kaikki meni niin kuin suunnittelimme. Ilmalämpöpumpun asentanut Hannu teki erittäin tarkkaa ja hyvää työtä.

Lisälämpö toi asumismukavuutta
Uusi ilmalämpöpumppu toi selkeän parannuksen asumismukavuuteen. Nyt koko talo pysyy lämpimänä myös talven kovimmilla pakkasilla.
”Nyt kotona on huomattavasti mukavampaa olla kylmälläkin säällä. Laitteisto on helppokäyttöinen ja sen käyttäminen jatkuu samalla tavalla kuin vanhan pumpun. Tuntuu turvalliselta, kun tietää miten laite toimii”, asukas toteaa.













